Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
FrackingSVETemeZaštita okoliša

Frakiranje u Hrvatskoj

Frakiranje, odnosno hidrauličko frakturiranje je bušenje škriljca u potrazi za plinom.Naime ovom tehnikom skladišti se protok prirodnog plina ubrizgavanjem velikih količina štetnih kemikalija duboko pod zemlju. Kemikalije poput benzena, arsena, etilenskog glikola, olova i brojnih drugih se ubrizgavaju duboko da bi istisnuo uskladišteni plin, a tim procesom uništavaju zemlju i pitku vodu u blizini. No prije same eksploatacije prvo idu seizmička istraživanja, a na temelju njih istražna bušenja (koja su isto kao i frakiranje), a zatim ako se nađe nafta ili plin tek onda ide eksploatacija.

Kanadska tvrtka Vermilion koja  se bavim takvim istraživanjima i eksploatacijom plina i koja je krenula po Europi prvo u Francusku gdje su vrlo brzo prestali s istraživanjem i gdje je razlog bio nepoznat. No iza  toga su nastavili s istraživanjem u Nizozemskoj gdje su se počeli dešavati učestali potresi te se lokalno stanovništvo pobunilo i vlast je morala naložiti tvrtki Vermilion prestanak s istraživanjem.

Tvrtka Vermilion pojavljuje se u RH 2015.g sa samo jednim zaposlenim, nekoliko godina iza toga nemaju ni jednog zaposlenog, a nedugo zatim su se prebacili u Mađarsku, grad Budimpešta, gdje im je sjedište za cijelu Europu. Sada trenutno su prisutni s istraživanjem unutar Europe u državama SLOVAČKA, MAĐARSKA I HRVATSKA.

U Hrvatskoj imaju koncesiju i za sektor Sava 7, a u to spada područje Petrinje koje je hrvatska Vlada dala u koncesiju za cijenu od 4kn za 5 godina s tim da u ugovoru piše ako se plin nađe na tom području da bi tek onda Hrvatska imala korist.

U studiji jasno piše prije nego li se krene istraživati, a a posebno bušiti, trebaju postojati mreže potresnih senzora i to na tisuće, no mi ih imamo u Hrvatskoj jedan ili dva, i na temelju tih podataka kada bi se krenulo istraživati mogla bi se pratiti seizmička područja i na temelju tih podataka kvalitetnije bušiti, zaustaviti ili prekinuti aktivnosti.

Naime javni podaci ne postoje gdje i kada su obavljena istraživanja niti ima javno mapiranje istih. Naime, s obzirom na to da je tlo u Hrvatskoj seizmički aktivno te bi se samim time trebali ugovori poništiti s kompanijama koje imaju koncesije za te radnje na području Hrvatske. Trebalo bi se prvo uspostaviti sustav mjerenja seizmičke aktivnosti, a tek onda da se odrede mogućnosti budućih istražnih radnji.

Agencija za ugljikovodike ne radi transparentno i ne objavljuje gdje se istražuje.

Što se tiče kopna Orešković kao premijer 2016. godine dao je Slavoniju u koncesiju, a Plenković je kasnije dao sve ostalo.  Za 11 i 12 su trebala biti objavljena seizmička ispitivanja u drugoj polovici 2020. godine. Za 7 su objavljena i u 2020. Vermilion je već mogao bušiti samo i to područje oko Berka. Za 6 odnosno Amerikance nema informacija.

Postoji rizik i od geotermalnih bušenja. U Hrvatskoj imamo i geotermalna istraživanja koja su također masovno pokrenuta. Potrebno je naglasiti jednu situaciju iz 2011. godine kada je španjolski grad Lorca gdje su radili na nesvjesnom crpljenu termalnih voda devastiran potresima.

Back to top button