Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ParlamentPoljoprivredaSVETemeZaštita životinja

Komisiji predana građanska inicijativa: 1,4 milijuna građana protiv uzgoja životinja u kavezima u EU

Krajnje je vrijeme za sprječavanje okrutnosti nad životinjama i njihovog uzgoja u kavezima

Ivan Vilibor Sinčić sudjelovao je i podržao inicijativu europskih građana radi zaštite životinja pod nazivom “End the Cage Age” (https://www.endthecageage.eu/), odnosno u prijevodu “Završimo doba kaveza”, a koja je uspješno predana i zaprimljena pri Europskoj komisiji (MEP letter to EU Commission on End the Cage Age EU Citizens’ Initiative).

Inicijativa je pokrenuta 11. rujna 2018. dobivši podršku od strane 170 organizacija iz cijele EU, a završena s prikupljanjem potpisa točno godinu dana kasnije prilikom čega je prikupljeno više od 1,4 milijuna potpisa radi sprječavanja okrutnosti uzgoja životinja u kavezu na području EU. Njome se poziva na zabranu uzgoja mnogih vrsta životinja koje ispaštaju u neprihvatljivim uvjetima uzgoja gdje životni vijek provode u kavezima. Ova zabrana odnosila bi se na kokoši nesilice, zečeve, svinje, telad, prepelice, patke, guske i „brojler“ kokoši.

Skupina europarlamentarnih zastupnika, među kojima je i Sinčić, apeliraju na postupno ukidanje upotrebe kaveza u uzgoju domaćih životinja.

Premda je EU uvodila određena zabrane korištenja kaveza u uzgoju životinja, svake godine preko 300 milijuna životinja u EU i dalje provode cijeli ili značajan dio svog života u kavezima. Tako podaci govore kako se kokoši nesilice i zečevi uzgajaju u prostoru veličine A4 papira, a gotovo sve svinje više od pola godine provode u kavezima u kojima nemaju prostora ni za okrenuti se. Sve to uzrokuje ogromnu patnju ovim životinjama čime se narušavaju njihovi prirodni obrasci razvoja i ponašanja.

Ova inicijativa trebala je zaživjeti još početkom ulaska u 21.st. Dakle, mišljenja sam kako se poprilično kasni s ovim zakonodavstvom i restrikcijama. No, drago mi je kako je ova tema konačno privedena kraju. Broj prikupljenih potpisa je zavidan, a uz napore zastupnice Eleonore Evi i Anje Hazekamp koji su ovu inicijativu podigli na viši nivo, vjerujem u uspjeh iste. Očekujem da Komisija postupi u skladu s očekivanjima inicijative, prihvati stav građana EU i nas zastupnika te konačno stane na kraj okrutnosti pri uzgoju životinja“, kazao je Sinčić.

EU nije do sada preuzela kvalitetnu i strogu inicijativu po pitanju ove problematike što je rezultiralo nastavkom okrutnog ponašanja prema životinjama jer mnoge države članice svojim nacionalnim zakonodavstvom nisu osigurale minimalne EU standarde, a sve radi ne ulaganja pravih napora i kontrole od strane EU.

Ovom se inicijativom, između ostalog, nastoji izvršiti pritisak na EU kako bi se uskladili različiti standardi i osigurali jednaki uvjeti uzgoja u svim državama članicama. Od Komisije se tako očekuje da osigura udovoljavanje standarda uvoznim proizvodima i proizvodima na tržištu.

Nadalje, nerealno je i ne smije se očekivati da će poljoprivrednici snositi troškove tranzicije samostalno već Komisija i države članice moraju omogućiti odgovarajuće mehanizme financiranja, poput Zajedničke poljoprivredne politike i prihoda od oporezivanja.

U praksi se također vidi kako su potrošači pokazali spremnost u plaćanju više cijene za proizvode više dobrobiti, a viša cijena takvih proizvoda pomoći će nalim poljoprivrednicima koji se suočavaju s oštrom konkurencijom industrijskih farmi u EU i šire.

Osim navedenog, u pismu se ističe:

Trenutna tzv. strategija „Farm to Fork“ daje plan Komisije za reviziju zakonodavstva o dobrobiti životinja, no ona se izričito ne obvezuje na preispitivanje različitih sustava uzgoja životinja, uključujući kaveze. Vremena pred nama su izazovna. Pozivamo Vas da u skladu s čl. 13. Ugovora o funkcioniranju EU uvedete zakonodavstvo kojim se ukida nehumana praksa uzgoja životinja u kavezima. To će ujedno poljoprivredne prakse EU uskladiti sa znanošću 21.st. i približiti se očekivanjima građana EU“.

Back to top button