Sinčić supotpisao inicijativu za zaštitu progonjenih kršćana u Afganistanu
Prošlo je nešto više od četiri mjeseca otkad su Talibani osvojili Kabul i dolazi vrijeme Božića.
Suočeni sa jednim od najstrašnijih preuzimanja vlasti u zadnje vrijeme stručnjaci za ljudska prava i novinari upozorili su svjetsku javnost na gnusna kršenja vjerskih sloboda manjinskih skupina od strane novog režima. Zadnjih 70 godina upravo su europske institucije izgradile ugled i promovirale mir i ljudska prava u koja bi se svijet ugledao upravo u ovakvim situacijama. Za mnoge od nas u Parlamentu upravo ovakve situacije su one u kojima treba dignuti glas.
Unija nije uvijek bespomoćna kada treba reagirati međunarodno. Sjetimo se samo primjera Shagufte Kauser i Shafqata Emmanuela – pakistanskog katoličkog para koji je 7 godina bio u fazi čekanja smrtne kazne zbog blasfemije, odsječen od društva, svoje slobode i svoje djece. Ovaj par je optužen za slanje blasfemične poruke imamu. Nije bilo bitno što je ovaj par bio nepismen ili što je Shagufta izgubila telefon u vrijeme kad je poruka poslana.
Dana 28.4.2021. Europski parlament usvojio je zajednički prijedlog rezolucije o zakonu o blasfemiji u Pakistanu kojom je pozvao na pojačane aktivnosti kako bi se zaustavila zloupotreba zakona o blasfemiji. Slučaj Shagufta i Shafqat posebno naglašen.
Politički dokument možda neće uvijek spasiti život, ali međunarodni pritisak na neku zemlju da se drži poštovanja ljudskih prava svakako može pomoći. U lipnju 2021 otvorila su se vrata zatvora u Lahoreu nakon što je visoki sud poništio smrtnu presudu za ovaj par i oslobodio ih – barem iz zatvora. Tek dva mjeseca kasnije Shagufta i Shafqat, koji su trpjeli stalne prijetnje za život, uspjeli su naću utočište.
Za svakog Shaguftu i Shafgata postoje još tisuće ranjivih članova vjerskih manjina koji čekaju biti žrtve ,pod težinom izmišljenih optužbi i prijetećeg nasilja, zbog svojih vjerskih uvjerenja. Sjetimo se 3462 kršćana, uključujući deset svjećenika i pastora, koji su ubijeni u Nigeriji u prvih dvjesto dana 2021. godine. Sjetimo se djevojaka poput Maire Shabaz koja čeka skrivajući se u Pakistanu dok sud ne donese odluku o poništenju njezina braka sa mnogo starijim muslimanom do kojeg je došlo kako bi ju se na silu preobratilo nakon što je oteta sa samo 14 godina starosti.
U vrijeme kada prestravljeni zapad sagledava zvjerstva koja se čine nad ranjivim manjinama Europa ne može dozvoliti da mjesto Posebnog izaslanik bude prazno kao što je bilo do sada. Ako Europska unija doista želi biti svjetski lider u ljudskim pravima sada je upravo pravo vrijeme, a uzrok krizi je vjerska sloboda. Komisija mora zamijeniti Posebnog izaslanika pod hitno.
Svijet jednostavno ne može i ne treba čekati.
Inicijativu je pokrenuo zastupnik Emmanouil Fragkos, a supotpisali su je još sljedeći zastupnici:
Emmanouil Fragkos (ECR/EL)
Francois-Xavier Bellamy (EPP/FR)
Jorge Buxadé Villalba (ECR/ES)
Marco Campomenosi (ID/IT)
Angel Dzhambazki (ECR/BG)
Carlo Fidanza (ECR/IT)
Gianna Gancia (ID/IT)
Laura Huhtasaari (ID/FI)
Ladislav Ilcic (ECR/HR)
Beata Kempa (ECR/PL)
Isabela-Helena Kloc (ECR/PL)
Joachim Kuhs (ID/DE)
Ivan Vilibor Sinčić (NI/HR)
Ivan Štefanec (EPP/SK)
Jessica Stegrud (ECR/SE)
Charlie Weimers (ECR/SE)